W Centrum Mediacji Jaroch Pakos we Wrocławiu zajmujemy się m.in. mediacjami w sprawach rodzinnych. Jest to typ mediacji nacechowany największym ładunkiem emocjonalnym. Z drugiej strony są to z pewnością sprawy, gdzie polubowne rozwiązanie jest najbardziej pożądane- nie tylko ze względu na więzy krwi, ale przede wszystkim dobro wspólnych dzieci, które bywają wykorzystywane w sporze między rodzicami.
Mediacja to próba rozwiązania konfliktu przy udziale bezstronnego, neutralnego mediatora. O tym, na czym dokładnie polega mediacja i jaka jest w niej rola mediatora pisaliśmy tutaj. Mediacja może być prowadzona w następującym zakresie w sprawach o rozwód i separację:
Każda ze stron może samodzielnie złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji, może zostać ona przeprowadzona również na zgodny wniosek stron bądź mogą one zostać skierowane na mediację po złożeniu sprawy do sądu na podstawie postanowienia sądu. Należy pamiętać, że nawet przy złożeniu wniosku strony o mediację może ona nie dojść do skutku, jeśli druga strona nie wyrazi na to zgody.
Jak widać zatem skierowanie stron do mediacji w sprawach o rozwód lub separację ma szeroki zakres, bowiem daje możliwość dojścia do porozumienia a finalnie zawarcia ugody w niemal każdej sprawie. Prawo jednakże nie daje możliwości prowadzenia mediacji w następującym zakresie:
Ważne: ugoda nie zmierza do ustalenia, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. O winie w tym zakresie orzeka jedynie sąd.
Zwrócić należy również uwagę, że w przypadku uzależnienie stron bądź jednej z nich od alkoholu lub narkotyków, ich/jej choroby psychicznej czy przemocy w rodzinie mediacja również jest wykluczona, ponieważ narusza zasadę równości stron.
Wynagrodzenie mediatora i zwrot jego wydatków uzależnione są od tego, czy do mediacji doszło na podstawie postanowienia sądu czy też strony same umówiły się w tej kwestii na podstawie umowy mediacyjnej (mediacja umowna).
Wysokość wynagrodzenia mediatora w sporach rodzinnych w przypadku skierowania stron do mediacji przez sąd określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym z dnia 20 czerwca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 921). Do kosztów mediacji dolicza się zwrot wydatków mediatora poniesionych w związku z mediacją. Należności te mediator pobiera bezpośrednio od stron. Koszty te co do zasady ponoszone są po połowie, chyba że strony ustalą inny sposób wzajemnych rozliczeń
Wysokość wynagrodzenia w przypadku mediacji umownej określa z kolei umowa o mediację.
Mediator jest osobą neutralną, godną zaufania i posiadającą odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia mediacji. O tym, kto może zostać mediatorem pisaliśmy tutaj. Mediatora mogą wspólnie wybrać strony bądź zrobi to sąd w trakcie postępowania sądowego. Kierując strony do mediacji, sąd wyznacza mediatora posiadającego odpowiednią wiedzę oraz umiejętności i bierze pod uwagę w pierwszej kolejności stałych mediatorów wpisanych na listy stałych mediatorów przy sądach okręgowych.
W związku z przeprowadzeniem mediacji sąd wyznacza odpowiedni czas na przeprowadzenie mediacji.
W toku mediacji, a przede wszystkim na pierwszym posiedzeniu mediacyjnym, mediator wysłuchuje stanowisk obu stron i pomaga im dojść do konsensusu, a nawet do pojednania małżonków. W żadnym jednak wypadku mediator nie proponuje konkretnych rozwiązań ani nie sugeruje, która ze stron ma jego zdaniem rację. Mediator kontaktuje się ze stronami osobiście, może wyznaczyć posiedzenie mediacyjne, gdzie spotkają się obie strony bądź pośredniczy między stronami przekazując im stanowiska drugiej strony.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że postępowanie mediacyjne nie jest jawne. Oznacza to, że jeśli strony nie dojdą do porozumienia, to w dalszym toku postępowania nie będą mogły powoływać się na propozycje ugodowe, które padły w toku mediacji. Mediator nie może być również powołany na świadka, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy.
Jeśli jednak doszło do zawarcia porozumienia, to z przebiegu mediacji mediator sporządza protokół, który przekazuje do sądu oraz doręcza jego odpis stronom. Co ważne - ugoda zatwierdzona przez sąd ugoda ma moc prawną ugody zawartej przed sądem i kończy postępowanie.
Jedynie w przypadku, gdy jej treść jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności- sąd odmawia zatwierdzenia takiej ugody.
Po nadaniu ugodzie zatwierdzonej przez sąd klauzuli wykonalności staje się ona tytułem wykonawczym. Co za tym idzie- w braku dobrowolnego jej wykonania- można skierować sprawę do egzekucji komorniczej.
W przypadku braku ugody, strony mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym.
Jako Centrum Mediacji prowadzimy mediację w sprawach rodzinnych, pracowniczych czy gospodarczych. Nasi mediatorzy dbają o komfort uczestników mediacji i stosują się do najwyższych standardów mediacji. Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem bezstronnego i neutralnego mediatora to zapraszamy do kontaktu.
radca prawny Ewelina Jasion
polub nas na Facebooku
Centrum Mediacji
Jaroch Pakos
Kancelaria Radców Prawnych s.c.
PL. Tadeusza Kościuszki 7-8/1
50-028 Wrocław
(wejście od strony ul. Kościuszki 17-19,
IV piętro)
obserwuj nas na Instagramie
odwiedź nas na LinkedIn
© 2024 Centrum Mediacji Jaroch Pakos, wszelkie prawa zastrzeżone.
694 186 313
centrum.mediacji@kancelaria-jp.pl
* - zgody obowiązkowe.