30 stycznia 2024

Mediacja społeczna. Jak rozwiązywać konflikty poza sądem?

Mediacja społeczna. Jak rozwiązywać konflikty poza sądem?

Na łamach naszego bloga dzielimy się co tydzień nową dawką wiedzy na temat mediacji. W tym tygodniu skupimy się na mediacji społecznej, która zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Mediacja pozwala bowiem na szybkie wypracowanie rozwiązania, a koszty mediacji są o wiele niższe niż koszty postępowania sądowego. Na czym polega ten typ postępowania?

 

Czym jest mediacja? Rola mediatora w konflikcie

 

Konflikty społeczne to dość naturalne zjawisko, w szczególności w państwach demokratycznych. Pewne grupy osób dążąc do osiągnięcia swojego celu mogą nawet niecelowo negatywnie wpływać na cele innych grup, co z kolei rodzi spory. Mediacja na czele z prowadzącym ją mediatorem dąży do rozwiązywania konfliktów bez konieczności angażowania w nie sądu i angażowania tym samym stron w długotrwały i kosztowny proces sądowy. Celem mediacji jest osiągnięcie ugody będącej porozumieniem satysfakcjonującym obie strony. Bezstronny i neutralny mediator ma za zadanie w trakcie postępowania mediacyjnego do wysłuchania obu stron, ich interesów i wsparcia przy wypracowaniu rozwiązania sporów. Mediator przestrzega zasad mediacji, bowiem ta procedura charakteryzuje się poufnością, a sam proces jest dobrowolny. Do innych zasad należą m.in. bezinteresowność, profesjonalizm czy szacunek. Aby do niej doszło wymagana jest zgoda obu zwaśnionych stron.

 

Mediacja społeczna jako metoda rozwiązywania sporów

 

Mediacja społeczna to nic innego jak możliwość rozwiązania konfliktu powstałego w grupie podmiotów. Za przykład możemy tutaj podać np. spory sąsiedzkie oraz te powstałe pomiędzy mieszkańcami a wspólnotami mieszkaniowymi, spory w spółdzielniach, spory w różnych organizacjach, stowarzyszeniach i fundacjach czy między inwestorem a lokalną społecznością. W przypadku mediacji społecznej najczęściej są to konflikty na gruncie cywilnym, ale zdarza się również, że mogą dotyczyć innych gałęzi prawa. 

 

Mediator sporządza protokół z prowadzenia mediacji, a w przypadku jej pozytywnego zakończenia, czyli zawarcia ugody, wysyła również wniosek do sądu o zatwierdzenie ugody i tym samym kończy postępowanie. 

Nasi mediatorzy posiadają spore doświadczenie w prowadzeniu mediacji, zapewniając stronom komfort i pełen profesjonalizm w trakcie przebiegu mediacji. Wierzymy, że w drodze mediacji można rozwiązać każdy konflikt. Zacznij od dialogu i postaw na mediację.

 

Więcej na temat mediacji znajdziesz tutaj.

 

Zapraszamy do kontaktu: centrum.mediacji@kancelaria-jp.pl

 

                                                                                                                                         radca prawny Ewelina Jasion

 

Na zdjęciu znajduje się logo reprezentujące nasze Centrum Mediacji.
Odwiedź nasze Centrum Mediacji na portalu społecznościowym LinkedIn.
Odwiedź nasze Centrum Mediacji na portalu społecznościowym Instagram.
Odwiedź nasze Centrum Mediacji na portalu społecznościowym Facebook.

Adres

Odwiedź Centrum Mediacji Jaroch Pakos na Linkedin.

polub nas na Facebooku

Odwiedź Centrum Mediacji Jaroch Pakos na Instagramie.
Odwiedź Centrum Mediacji Jaroch Pakos na Facebooku.

Centrum Mediacji

Jaroch Pakos

Kancelaria Radców Prawnych s.c.

 

PL. Tadeusza Kościuszki 7-8/1

50-028 Wrocław

(wejście od strony ul. Kościuszki 17-19,

IV piętro)

Kontakt

Skontaktuj się z nami telefonicznie!
Skontaktuj się z nami mailowo pod: centrum.mediacji@kancelaria-jp.pl

obserwuj nas na Instagramie

odwiedź nas na LinkedIn

Imię:

Nazwisko:

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Państwa w drodze korespondencji elektronicznej są Marta Jaroch-Konwent oraz Agnieszka Pakos, wspólnicy spółki cywilnej Jaroch Pakos Kancelaria Radców Prawnych s.c., pl. Tadeusza Kościuszki 7-8/1, 50-028 Wrocław. Celem przetwarzania tych danych jest komunikacja z Państwem. Mają Państwo prawo żądania dostępu do tych danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, cofnięcia zgody a także wniesienia sprzeciwu do administratora wobec przetwarzania tych danych. Przysługuje Państwu również prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dalsze informacje o przetwarzaniu danych osobowych są dostępne w polityce prywatności.

Potwierdzam, że zapoznałem się z polityką prywatności. *

Potwierdzam, że nie jestem robotem. *

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Napisz do nas

© 2024 Centrum Mediacji Jaroch Pakos, wszelkie prawa zastrzeżone.

694 186 313

centrum.mediacji@kancelaria-jp.pl

* - zgody obowiązkowe.