W Centrum Mediacji Jaroch Pakos świadczymy usługi mediacyjne na możliwie najwyższym poziomie. Nasi mediatorzy specjalizują się zarówno w mediacjach w sprawach cywilnych, gospodarczych, jak i pracowniczych czy rodzinnych. Skorzystać z mediacji może każdy, a uczestnictwo w mediacji jest całkowicie dobrowolne. W niniejszym artykule skupimy się jednak na kwestii osoby mediatora, a konkretnie - kwestii możliwości formułowania przez niego propozycji ugodowych. Czy mediator może formułować propozycje czy polega na propozycjach ugody wypracowanych przez same strony?
Mediacja to dobrowolny i poufny proces, w którym fachowo przygotowana, niezależna i bezstronna osoba, za zgodą stron, pomaga im wypracować polubowne rozwiązanie sporu. Wniosek o przeprowadzenie mediacji może złożyć każda ze stron sporu w trakcie postępowania sądowego. Strony samodzielnie mogą dokonać wyboru mediatora, a w razie braku wskazania konkretnej osoby w trakcie postępowania sądowego- tego wyboru dokonuje sąd z listy stałych mediatorów.
Ten alternatywny sposób rozwiązywania sporów może zostać również przeprowadzony na podstawie postanowienia sądu i skierowaniu stron do mediacji, a nawet przed wszczęciem postępowania sądowego przez same strony w ramach mediacji umownej. Przepisy prawne dotyczące mediacji umieszczono w Kodeksie postępowania cywilnego, gdzie wskazano jaką rolę pełni w niej sam mediator.
Mediacja jest dobrowolna. Żadna ze stron nie może jednak zostać zmuszona do udziału w mediacji. Strony z własnej wolu wyrażają zgodę na udział w postępowaniu mediacyjnym, i w każdym momencie mogą również wycofać się całego procesu, który może prowadzić do wypracowania i zawarcia ugody. Jeśli którakolwiek ze stron mediacji nie wyrazi zgody na jej przeprowadzenie, postępowanie mediacyjne nie odbywa się. Mediator może wezwać strony do udziału w mediacji, ale nie może wywierać na nich żadnej presji, ani nakłaniać do przystąpienia do mediacji.
Niezależnie od tego, czy do mediacji dochodzi w ramach skierowania sądu czy w przypadku mediacji umownej, zasady przebiegu mediacji są takie same. Mediator powinien być neutralny tak wobec uczestników mediacji, jak i wobec przedmiotu sporu i nie narzucać stronom rozwiązań. Nie jest on bowiem pełnomocnikiem żadnej ze stron. Jeśli zatem nie może formułować propozycji to jak w takim razie pomaga stronom dojść do zawarcia ugody?
W preambule dokumentu Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (ADR) przy Ministrze Sprawiedliwości z 2006 r. “Standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora” wskazano, że “Mediacja pozwala jej uczestnikom określić kwestie sporne, zmniejszyć bariery komunikacyjne, opracować propozycje rozwiązań i, jeśli taka jest wola stron, zawrzeć wzajemnie satysfakcjonujące porozumienie.” Natomiast w Standardzie II określono, że mediator “nie narzuca stronom rozwiązań. Jest rzecznikiem rzetelnej procedury, sprzyjającej osiągnięciu dobrowolnego porozumienia.” Kodeks Etyczny Mediatorów Polskich, uchwalony przez tę samą Radę w 2008 r. wskazuje natomiast w pkt. I, że mediator powinien prowadzić postępowanie mediacyjne w oparciu o zasadę samodzielności i autonomii stron konfliktu.
Mediator zatem nie zmusza stron ani do podjęcia mediacji, ani do osiągnięcia porozumienia. Natomiast zgodnie z przepisem art. 1833a KPC, mediator prowadzi mediację, wykorzystując różne metody zmierzające do polubownego rozwiązania sporu, w tym poprzez wspieranie stron w formułowaniu przez nie propozycji ugodowych, lub na zgodny wniosek stron może wskazać sposoby rozwiązania sporu, które nie są dla stron wiążące. Oznacza to zatem, że to strony wychodzą z propozycjami dotyczącymi postanowień ugody, a mediator jedynie pomaga im w sformułowaniu tych postanowień - nie pochodzą one jednak od niego. Mediator nie może nakazać stronom zakończenia sporu w żaden konkretny sposób. Nie może także wywierać na nie nacisku. Strony powinny jednak otrzymać jak najpełniejszą informację w sprawie – tak, aby mogły podjąć w pełni świadomą i satysfakcjonującą je decyzję1.
Tylko na wniosek stron może on wskazać sposoby rozwiązania sporu, ale to od stron zależy, czy przyjmą wskazany przez niego sposób. Nie jest on w żaden sposób wiążący.
Mediator ma być bezstronny wobec uczestników mediacji i nie przychylać się do racji żadnej ze stron, ale może wskazać możliwości porozumienia się stron zachowując całkowity obiektywizm w ich przedstawianiu. Osoby biorące udział w spotkaniu mediacyjnym mają równe prawa i są jednakowo traktowane. Mediator nie staje po żadnej ze stron i nie jest odpowiedzialny za wynik mediacji. Nie powinien również być w jakikolwiek sposób związany z którąkolwiek ze stron czy z przedmiotem mediacji. Oznacza to równe traktowanie obu stron sporu oraz powstrzymywanie się od subiektywnej oceny zachowania którejkolwiek z nich. Mediator powinien wzbudzać zaufanie obu stron. Zgodnie z art. 1833 § 2 KPC mediator niezwłocznie ujawnia stronom okoliczności, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do jego bezstronności.
Zawarta przed mediatorem ugoda i zatwierdzona przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem, a co za tym idzie, po nadaniu jej klauzuli wykonalności może stanowić tytuł wykonawczy do prowadzenia egzekucji. Więcej o kosztach mediacji, prowadzeniu mediacji w sprawach pracowniczych czy sprawach rodzinnych znajdziesz w poprzednich artykułach na naszym blogu.
Jesteś zainteresowany mediacją? Zapraszamy do kontaktu: centrum.mediacji@kancelaria-jp.pl
radca prawny Monika Stasiak-Magryta
radca prawny Ewelina Jasion
1 Komentarz do art. Art. 1833a KPC red. Marszałkowska-Krześ/Gil 2023, wyd. 33/A. Fruk (Budniak-Rogala), Legalis
polub nas na Facebooku
Centrum Mediacji
Jaroch Pakos
Kancelaria Radców Prawnych s.c.
PL. Tadeusza Kościuszki 7-8/1
50-028 Wrocław
(wejście od strony ul. Kościuszki 17-19,
IV piętro)
obserwuj nas na Instagramie
odwiedź nas na LinkedIn
© 2024 Centrum Mediacji Jaroch Pakos, wszelkie prawa zastrzeżone.
694 186 313
centrum.mediacji@kancelaria-jp.pl
* - zgody obowiązkowe.